اطلاعات فنی

کلام آخر

می 2, 2017
/ / /
Comments Closed

ما تجربه تیون ۸۶ رو با بوست و تنفس طبیعی داشتیم. اول اینکه تو تیون ریموت عجله نکنید و وقتی اولین مپ پایه رو مایک داد بگذارید کامل ماشین سوخت رو Learn کنه (بعد ۱۰۰ کیلومتر رانندگی داینامیک) و بعد لاگ بگیرید . اگر AFR و LTFT از بازه معقول فاصله داشت به مایک ایمیل نزنید و دوباره اتصالات و نشتی رو کامل چک کنید. شک نکنید مشکل از مپ نیست. بعد از بازبینی و درست شدن اتصالات دوباره لاگ بگیرید.

اگر لاگ تو بازه معقول بود لاگ بگیرید و برای مایک بفرستید و بهتره خیلی دنبال تغییر مپ نباشید ، نهایتا یکی دو تا ریویژن خوبه و زیاد وسواس بخرج ندید.

Read More

پروژه بوست ماشین آقای خسروشاهی پروژه TomCat

می 28, 2016
/ / /
Comments Closed

ماشین دوست خوبمون تو یک روز و نیم کیت توربو گردی Greddy رو براش نصب کردند. بیشتر کارهای نصب کیت رو ماشین رو خود آقای خسروشاهی انجام دادند. و طرف یک روز هم فلکس فیول و سنسور واید و بوست کنترلر و بلو اف ولو رو نصب کردند.

خود کیت Greddy دو نوع هست یکی با کاتالیست و دیگری بدون کاتالیست و ما ورژن JDM با کاتالیست رو از نماینده دبی آقای ندیم گرفتیم. خود مایک بین AVO و Greddy بخاطر حرارت کمتر Greddy رو پیشنهاد داد و اکثرا از Greddy بخاطر تراتل سریع و افیشنسی بالا راضی هستند.

 

http://www.trust-power.com/overseas/ov_distributor.html

P.O. Box 5012 Sharjah, UAE
Cell +971558904444
Phone +97-16-539-5535
FAX +97-16-539-5545
http://www.intracoperformance.com/
intracotrading@hotmail.com

ظرف کمتر از یک هقته توربو از دبی بدست ما رسید.

ما از بوست کنترلر الکترونیکیEBC Grimmspeed استفاده کردیم که توسط پورت EVAP CPC زیر اینتیک ماشین دیتا رو به ECU میرسوند و فلکس فیول (کیت moto-east) هم سیم کشی اش داخل کیت بود و درقسمت پای سرنشین اون سیم واسط نصب میشد تا دیتا به ECU برسه. البته در قسمت زیر پای راننده هم یه سوکت با فیوز نصب میشد که البته همه اینها تو کیت بود و ما فقط نصبشون کردیم. بلو اف رو با تراش لوله ای که به دریچه گاز میرفت توسط جوش آلومینیوم نصب کردیم. سنسور واید هم از آقای محمد Nemesis 27 که اولین وارد کننده داینو تو تهران هستند گرفتیم برند AEM که کیت کامل بود شامل سنسور بوش ۴٫۹ و گیج و سیم کشی به ECU که اون سیم رو توسط رابطی که از مایک گرفتیم به سوکت سنسور دوم اکسیژن ECU زدیم. با Ecutek به ۴ مپ دسترسی داریم. این مپ توسط تیونر طوری آماده شده که هم دیتای سنسور واید رو میخونه و هم بوست رو تنظیم میکنه و هم دیتای فلکس فیول رو میخونه و سوخت و جرقه رو بر اساس میزان اتانول تنظیم میکنه. پیچ توربو هم برای تنظیم وستیگیت تا اخر سفت کردیم تا به بیشترین بوست برسه. حواستون باشه بجای کیت اصلی Greddy که ساخت ژاپن هست از کیت مشابه SBD که تو تایوان تولید میشه خرید نکرده باشید. در مورد نصب بیشتر توضیح خواهم داد.

نکته مهم : برای تنفس طبیعی بدون فلکس فیول هم تیون انجام میشه و مشکلی نیست اما برای فورس اینداکشن حتما سراغ فلکس فیول بروید و مهمتر اینکه تو تنفس طبیعی از E70 تا E100 پرفورمنس فرقی نداره اما برای توربو E95 بهترینه و اینطور نیست که E70 با E100 فرقی نداشته باشه از نظر پرفورمنس خصوصا تو بوست ها بالاتر ، یعنی برای توربو بهتره تا حد ممکن درصد اتانول به ۱۰۰ نزدیک بشه و من حس میکنم E95 بهترین حالته چون هم بهترین تایمینگ رو داریم و هم اون ۵% بنزین میتونه سوپاپ هارو چرب کنه و کمی هم برای انژکتورها مفیده و بهتر هم استارت بخوره.
نکته دیگه اینه لاگ اول خیلی مهمه یعنی باید با اتانول شروع کنید و ماشین رو وقتی دمای موتور نرماله ECU رو فلش کنید و بعد از دو باک رانندگی داینامیک لاگ بگیرید. تیونر میگه چه پارامترهایی رو برای لاگ نیاز داره. لاگ خوب خیلی کار رو راحت میکنه.

برای مپ فلکس فیول باید برای ۱۲۰ ثانیه اول VSC Sport رو فعال کنید تا سوخت رو بفهمه.

map1: Flex Fuel map 7.5psi
map2: Flex Fuel map 9psi
map3: Flex Fuel map 11psi
map4: Flex Fuel map 12.5psi

مشخصات :

– HKS Non-catted frontpipe
– Race catback
– Greddy T518z Turbo kit (JDM Version 7.5psi Catted Down Pipe)
DeatschWerks 700cc
– DeatschWerks 65c Fuel Pump
Omni Power 3bar MAP Sensor
– GrimmSpeed Boost Control Solenoid EBCS
– Moto-East BRZ/WRX/STI 08-14 Rear O2 Input Plug & Harness
– TiAL Q Blow off valve

– Moto-East BRZ/FR-S/GT86 Flex Fuel Kit

– AEM Wideband AFR O2 Sensor Controller Gauge (30-4110)

فیلم درگ با ۳۲۸ وقتی ۷٫۵psi بوست داریم :

https://youtu.be/1J-tOCfEjC0

http://www.aparat.com/v/nWFSb

اینم تاپیک ما تو ft86club که جالبه :

http://www.ft86club.com/forums/showthread.php?t=106331

Read More

Sprintex 210 Intercooled pulley 75mm 8.6psi by Moto-East Mike

فوریه 7, 2016
/ / /
Comments Closed

مپ مایک رسید ، نتیجه خیلی خیلی عالی بود http://www.moto-east.com/main/

برای مدل دنده ای جی تی دوستمون با کیت سوپرشارژ Sprintex S210 و کیت کامل هدرز و فرانت و حذف کاتالیست و یه کت بک ریس این اعداد با مپ مایک قابل دسترسی هست:

سطح دریا با ارتفاع صفر و اتانول E85 با پولی ۷۰ (بوست ۱۱٫۵) از ۱۹۷ اسب میشه ۳۳۵ اسب

سطح دریا با ارتفاع صفر و اتانول E85 با پولی ۷۵ (بوست ۸٫۵) از ۱۹۷ اسب میشه ۳۰۰ اسب

در ارتفاع تهران و اتانول E85 با پولی ۷۰ (بوست ۱۱٫۵) از ۱۹۷ اسب میشه ۲۹۰ اسب

در ارتفاع تهران و اتانول E85 با پولی ۷۵ (بوست ۸٫۵) از ۱۹۷ اسب میشه ۲۵۵ اسب

 

برای ماشین بدون هدرز و بنزین سوپر ایران ۱۵% تا ۲۰% افت درنظر بگیرید اگر در محدوده امن ناک باشید.

برای مدل اتومات حدود ۵% افت درنظر بگیرید برای اتلاف .

برای همینه میگم تو ارتفاع تهران سوپرشارژ مدل اتومات با بنزین سوپر بیفایده است چون پولی زیر ۷۲٫۵ هم نمیتونید بندازید و ماشینتون تو بهترین حالت بدون ناک میشه ۲۳۰ اسب . این عدد یعنی ۸% بهتر از جنسیس راه میره نه بیشتر .

We see ~1.5 psi difference for every 2.5mm یعنی بین ۷۰ تا ۷۵ حدود ۳psi تو سطح دریا فرق هست.

 

sprintex-pulley-selection

 

اما برای مقایسه افیشنسی کمپرسورها :

افیشنسی یعنی اون کمپرسور به ازای هر PSI بوستی که تولید میکنه چقدر میتونه توان رو بیشتر کنه. ما در اعداد اعلامی فرض کردیم ماشین استوک (بدون هدرز و کت بک و بدون حذف کاتالیست) هست و بنزین با اکتان ۹۵ و دمای هوا ۱۵ درجه و IAM برابر ۱ باشد و ناک نداشته باشیم و بوست روی ۸٫۶psi در سطح دریا باشد. توان ماشین استوک دنده ای رو با شرایط فوق ۱۹۰bhp در نظر بگیرید. برای اتومات ۵% کمتر در نظر بگیرید.

مقایسه بین سوپرشارژ تویین اسکرو Sprintex و روت Eaton و سانتریفیوژ HKS و توربو Avo هست.

Efficiency:
Sprintex 210 :         ۶۲%
Eaton TVS 1320 :   ۷۰-۷۲%
HKS 7040L :           ۷۷%
AVO 18/49 :           ۸۵%

در اعداد زیر میزان افزایش توان نوشته شده یعنی Sprintex با ۸٫۶psi میتونه توان یه جی تی استوک رو ۳۰% تو بهترین حالت افزایش بده و یا توربو Avo میتونه توان جی تی استوک رو با بنزین اکتان ۹۵ و ۸٫۶psi بوست حدود ۴۳% افزایش بده.

Boost Level 8.6 psi
Sprintex 27-30%
Eaton 33-35%
HKS 37-39%
AVO 43%

اعداد فوق تقریبا دقیق هست و بعد از اینکه شما میزان توان خروجی رو بدست آوردید میتونید اون ضریب رو در ضرایب زیر ضرب کنید. به عنوان مثال با توجه به اعداد بالا کیت AVO در حالت استوک شما رو به عدد ۱٫۴۳ (یعنی ۱٫۴۳ برابر توان استوک) میرسونه و اگر این عدد رو در ۱٫۱۵ ضرب کنید میشه ۱٫۶۵ که برابر ۶۵% توان بیشتر همین کیت با فرض اتانول و حذف کاتالیست هست. ۱٫۴۳*۱٫۰۸*۱٫۰۷=۱٫۶۵

Header/Front/Catback x rate : 1.07
E85 x rate : 1.08

Sprintex Stage 2 E85 50%
Eaton Stage 2 E85 55%
HKS Stage 2 E85 60%
AVO Stage 2 E85 65%

نکته ای که هست اینه با بنزین اکتان ۹۵ شما هر چقدر بوست رو اضافه کنید تا ۹psi بصورت خطی توان بیشتر میگیرید نه بیشتر و عملا بخاطر ناک از ۳۰۰bhp نمیشه بالاتر رفت ولی با اتانول تا ۲۰psi شما خطی افزایش توان رو دارید با همین تراکم ۱۲٫۵ و به همین دلیل تفاوت بین بنزین و اتانول فقط تا ۸Psi حدود ۱۰% هست و از ۸psi به بالا اختلاف تا ۳۰% هم میره.

Read More

داینو در تهران با Nemesis 27

فوریه 4, 2016
/ / /
Comments Closed

به همت تیم Nemesis 27 که تیونر بی ام و در این سالها بودند و ماشین های این تیم در درگ ولایت مقام هایی کسب کردند داینو با امکان اجاره ساعتی فراهم شده. ماشین معروف کارن مگردومیان تو این تیم آماده شده که تایم ۱۲٫۸۳ زده.

http://www.nemesis27.com/

تلفن :    ۰۲۱-۷۷۷۹۷۳۰۳

برای بوست ما برنامه مون روی HKS Supercharger v3 E85 380bhp قرار گرفته که باید بصورت ریموت مایک اونو برامون تیون کنه. برای همین منظور من با این تیم تماسی داشتم و قرار شد با داینو این تیم ما سوپرشارژ رو تیون کنیم. قبل بستن سوپرشارژ باید یه داینو بگیریم برای داشتن شاخص.

خبر دیگه اینکه بالاخره ماشین ما با مپ ورژن ۷ بعد تغییر فاینال درایو ۴٫۸۸ تونست جنسیس ۳۸۰۰ سی سی رو تو رولینگ از ۳۰ تا ۱۴۵ بزنه. ماشین من (فلفل) از صفر و از ۲۰ تا از جنسیس استوک کمی عقب میفته اما اگر از ۳۰ شروع کنه تا ۱۴۵ جلو هست. این مشکل بخاطر دنده ۴ جی تی هست که روی سرعت ۱۳۰ عوض میشه و بخاطر بلند بودن ضریب دنده ۴ عملا حریف جنسیس بالای ۱۵۰ نمیشه . گرچه حتی اگر دنده ۴ هم کوتاه تر میبود در نهایت جنسیس از یه سرعتی به بعد سبقت میگرفت.

در هر صورت رولینگ بین ۳۰ تا ۱۴۵ کیلومتر بر ساعت برد با فلفل هست البته با اختلاف خیلی کم.

 

Read More

مراحل تغییر ضریب فاینال درایو دیفرانسیل جی تی ۸۶ در تهران بخش سوم Toyota GT86 FRS BRZ Final Drive ratio 4.88 swap

فوریه 4, 2016
/ / /
Comments Closed

با باز کردن دف شروع کردیم :

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/46.jpg

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/48.jpg

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/47.jpg

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/49.jpg

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/71.jpg

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/51.jpg

و در ادامه قطعات داخل دف باز و شستشو داده شد :

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/53.jpg

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/54.jpg

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/55.jpg

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/57.jpg

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/58.jpg

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/60.jpg

کل پروسه ما در جهت تنظیم سه پارامتر است : یکی Preload که میزان سفتی چرخش مربوط به اتصال بلبرینگ قسمت پایین پینیون هست ، دومی بک لش که میزان لقی بین پینیون و کرانویل هست و سومی تنظیم رنگ که نشاندهنده اتصال وسط در وسط پینیون به کرانویل هست که برای تنظیم آن باید غیر از تنظیم بخشهای قبلی تنظیم شیم بلبرینگ بالایی پینیون هم تغییر کند. یعنی با تغییر شیم بلبرینگ بالای پینیون و تنظیم بک لش باید به محدوده مجاز رنگ برسیم. منظور از شیم همون حلقه های واشر مانند با ضخامت های مختلف هست که محل فیکس شدن بلبرینگ ها را تنظیم میکند.

پینیون دو قسمت دارد یکی سر پینیون که حالت مخروطی دارد و نقطه اتصال به گرانویل هست و دیگری انتهای پینیون که مهره روی آن بسته میشود. در شکل بالا سر پینیون روی زمین قرار دارد. برای شروع پروژه بلبرینگ های پینیون (فقط نمونه تست را تراش دهید و نمونه سالم را برای اخر پروژه بدون تراش و اکبند نگه دارید) باید داخلشان تراش داده شود تا راحت جا بروند.

دقت کتید ما دوتا بلبرینگ روی پینیون داریم که هر دو باید با تنظیم شیم (شیم گیری) تنظیم شوند. تنظیم شیم بلبرینگ بالا روی تنظیمات بک لش و تنظیم نهایی رنگ تاثیر میگذارد و تنظیم بلبرینگ پایین عدد Preload را تغییر میدهد.

برای شروع ما بر اساس عدد پیشنهادی دفترچه Weir ، شیم بلبرینگ سر پینیون رو انتخاب میکنیم و با بستن بلبرینگ ها (هر دو بلبرینگ) و پینیون روی بدنه دف عدد pre load رو اندازه میگیریم و با باز کردن و تغییر شیم بلبرینگ قسمت پایین پینیون و بستن مجدد به Preload مورد نظر سرویس منوال تویوتا نزدیک میشویم. حدس میزنم بین ۱ تا ۲ نیوتن باید باشد که برای دف من روی ۲ تنظیم شد. موقع سفت کردن مهره ته دف (ته پینیون) باید توسط آچار ترکمتر و بر اساس گشتاور منوال تویوتا میزان سفت شود.

بعد از تنظیم Preload به سراغ بستن LSD و کرانویل میرویم و با جا زدن دو تا شیم فابریک کرانویل توسط دستکاه اندیکاتور بک لش رو اندازه گرفتیم و با ثابت نکه داشتن قطر مجموع دو شیم بک لش شروع به تغییر قطر شیم ها کردیم تا بک لش در محدوده مجاز ۱۳ تا ۱۹ قرار گیرد. عدد محدوده مجاز بک لش در دفترچه Weir نوشته شده است. با تنظیم بک لش سراغ تست رنگ رفتیم و رنگ باید طوری شود که اتصال بین کرانویل و پینیون دقیقا وسط در وسط باشد. دقت نمایید عدد Preload تاثیری روی وضعیت رنگ ندارد و شیم قسمت سر پینیون و میزان بک لش روی جابجایی رنگ تاثیر دارد.

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/66.jpg

 

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/72.jpg

برای تغییر و تنظیم اتصال درست (تست رنگ) مجبور شدیم شیم بلبرینگ بالایی (سرپینیون) رو با باز و بسته کردن کامل دف مجددا تغییر بدیم و با تغییر مجدد بک لش در محدوده مجاز و تغییر شیم بلبرینگ بالایی به سطح اتصال درست برسیم. همونطور که میدونید شیم بلبرینگ سر پینیون که تغییر میگنه ارتفاع پینیون تغییر میکنه و منطقه کچلی رنگ جابجا میشه. بک لش هم تغییر میکنه کمی رنگ جابجا میشه.

این کار بخاطر باز و بسته کردن های زیاد کل دف واقعا کلافه کننده هست (یعنی خیلی ازار دهنده است) و راحت دو تا مهره بریده شده و برای همین گفتم ۴ تا مهره بخرید. بعد از رسیدن کچلی رنگ در محدوده مجاز ، دوباره Preload رو از اول تنظیم کردیم و در انتهای کار با جا زدن بلبرینگ های سالم توسط دستگاه پرس (هرگز بلبرینگ را توسط حرارت جا نزنید) و اندازه گیری و تنظیم Preload کل دف بسته شد و تست نهایی رنگ گرفته شد که اوکی بود.

دف رو بستیم و روغن رو ریختیم و ماشین رو استارت زدیم. من یک ساعت اروم رفتم و خاموش کردم تا دف خنک بشه. حدود یک ساعت تو اتویان همت ایستادم تا دف خنک بشه. بعد از ۱۰۰ کیلومتر ارام رانندگی کردن روغن دف رو در سطح صاف عوض کردم. بعد از ۸۰۰ کیلومتر رانندگی ملایم دف اب بندی شد و روغن رو روی ۸۰۰ کیلومتر عوض کردم. بعد از ۸۰۰ کیلومتر شروع به گاز دادن کردم و بعد از ۶۰۰۰ کیلومتر مجددا روغن رو عوض کردم. وقتی ماشین کمی راه میره و گرم میشه صدایی تقریبا شنیده نمیشه اما خیلی گوشتون رو تیز کنید ممکنه بین دف استوک با دف من کمی تفاوت صدا تو سرازیری وقتی گاز رو ول میکنیم حس کنید.

 

 

Read More

مراحل تغییر ضریب فاینال درایو دیفرانسیل جی تی ۸۶ در تهران بخش اول Toyota GT86 FRS BRZ Final Drive ratio 4.88 swap

نوامبر 17, 2015
/ / /
Comments Closed

اینم از عکسها ، توضیحات هم بزودی اضافه خواهد شد.

همه چی از این دورهمی لواسان شروع شد که بهمن خان بحث فاینال درایو رو برای افزایش تورک و شتاب مطرح کردند و منم اصلا نمیدونستم فاینال درایو و کرانویل پینیون چی هست اصلا

ببینید موتور هرچند دور که میزنه گیربکس با ضریبی اون دور رو انتقال میده به دیفرانسیل و دیفرانسیل هم با ضریبی اون دور تحویلی از گیربکس رو به چرخ ها منتقل میکنه. اگر دور دیفرانسیل عوض بشه و نسبت زیاد بشه به ازای دورهای بیشتر موتور چرخ دور کمتری میزنه و دقیقا مثل اینه شما دنده رو سنگین تر کنید تا تورک زیاد بشه. تو اینحالت مثلا وقتی ماشین قبلا تو سرعت ۶۴ میرفت دنده دو بعد تغییر ضریب دف تو سرعت ۵۵ میره دنده ۲ و به همین ترتیب .

بعد اومدم خونه و نشستم تحقیق کردن و بالاترین سرعت رو تو دنده های مختلف با ضرایب مختلف بدست آوردم ، متوجه شدم بهترین ضریب ۴٫۸۸ هست که ۱۹% تورک رو زیاد میکنه و دنده یک رو هم خراب نمیکنه و مصرف سوخت و نویز رو هم نمیبره بالا. در لینک زیر توضیحات کافی با اکسل های مورد نیاز قرار داده شده برای اینکه مشخص بشه چرا ۴٫۸۸ انتخاب شده. بعد از گذشت ۶۰۰۰ کیلومتر کاملا از انتخاب ۴٫۸۸ راضی هستم و معتقدم بهترین انتخاب برای اتومات همین عدد هست. حس رانندگی واقعا عالی شده با این تغییر.

http://www.ft86club.com/forums/showpost.php?p=2463126&postcount=25

این انتخاب شتاب ۰ تا ۱۷۶ کیلومتر بر ساعت ماشین منو ۵% بهتر میکنه یعنی مثل اینه ماشین من از ۲۲۶ اسب برسه به ۲۳۸ اسب.

ماشینم قیافه اش دیدنی بود ، هم نگران هم خوشحال ، پیش خودش میگفت این صاحب ما کلا تعطیله که بفکر باز کردن دیفرانسیل من افتاده. واقعا هم من نمیدونستم چه ریسک بزرگی هست دستکاری دیفرانسیل.

به اتوفکتوری ژاپن هم ایمیل زدم هم تلفن اما درست جواب نداد و رفتم سراغ Weir Performance امریکا آقای Robert که آدم خوبی بود و برام قطعات رو فرستاد . بهش بگید با پست اکسپرس (USPS Priority Mail Express) بفرسته سریعتر بیاد.

SPENCE WEIR
Weir Performance Engr., LLC
۷۰۷-۳۱۵-۶۶۳۸ paypal: spence_weir@sbcglobal.net

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/04.jpg

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/05.jpg

لیست قطعاتی که اومد به شرح ذیل بود :

۴٫۸۸ final GT86 $268.70 (includes depth shim kit)
Solid spacer (Pinion spacer) $55.00
pinion seal $9.80
Axle seals $20.60
pinion nut $5.45
shipping $69.10 usps medium priority mail flat rate box to UAE

باید بهش بگید حتما مهره پینیون (Pinion nut) رو بجای یک عدد سه تا چهار عدد بفرسته (چون تو چند بار باز و بسته کردن برای شیم گیری ممکنه خراب بشه). اگر نداشت خودتون میتونید از دبی بگیرید.

اینم از کد فنی قطعات :

۹۰۱۷۹-۲۰۰۱۸ … Pinion nut
۹۰۳۱۱-۳۸۰۷۰ … Pinion seal
۴۱۲۳۱-۲۴۰۱۰ … Pinion spacer
۹۰۳۱۱-۴۳۰۰۹ … Side seals (x 2)

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/06.jpg

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/07.jpg

و قطعات زیر رو هم باید از دبی تهیه میکردیم که تو کیت Weir نبود ، دو سری بلبرینگ پینیون شامل دو سری بلبرینگ عقب و دو سری بلبرینگ جلو و ۴ عدد مهره اضافی. پینیون دو تا بلبرینگ مختلف روش سوار میشه یکی جلو و یکی عقب و علت اینکه باید از هر کدوم دو سری سفارش بدید اینه برای انجام تنظیمات و شیم گیری یک سری بلبرینگ باید داخلش تراشیده بشه که راحت جا بره دربیاد. یه جورایی دو تا بلبرینگ اول رو باید فدا کنید تا کار بره جلو.

۹۰۱۷۹-۲۰۰۱۸ … Pinion nut

۹۰۳۶۶-۳۵۱۷۰ … Pinion bearing
۹۰۳۶۶-۳۰۱۰۸ … Pinion bearing Front

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/091.jpg

و اینکه باید شیم کیت بک لش یا همان کرانویل رو هم تهیه میکردیم که weir تو کیتش نداشت. شماره فنی شیم کیت بک لش :

Diff washers in order of thickness:
۹۰۲۰۱-۵۲۰۰۱ … T=2.58, MARK 01
۹۰۵۶۴-۴۶۰۱۴ … T=2.60, MARK 32
۹۰۵۶۴-۴۶۰۱۵ … T=2.62, MARK 33
۹۰۲۰۱-۵۲۰۰۳ … T=2.64, MARK 03
۹۰۵۶۴-۴۶۰۱۶ … T=2.66, MARK 34
۹۰۵۶۴-۴۶۰۱۷ … T=2.68, MARK 35
۹۰۲۰۱-۵۲۰۰۵ … T=2.70, MARK 05
۹۰۵۶۴-۴۶۰۱۸ … T=2.72, MARK 36
۹۰۵۶۴-۴۶۰۱۹ … T=2.74, MARK 37
۹۰۲۰۱-۵۲۰۰۷ … T=2.76, MARK 07
۹۰۵۶۴-۴۶۰۲۰ … T=2.78, MARK 38
۹۰۵۶۴-۴۶۰۲۱ … T=2.80, MARK 39
۹۰۲۰۱-۵۲۰۰۹ … T=2.82, MARK 09
۹۰۵۶۴-۴۶۰۲۲ … T=2.84, MARK 40
۹۰۵۶۴-۴۶۰۲۳ … T=2.86, MARK 41
۹۰۲۰۱-۵۲۰۱۱ … T=2.88, MARK 11
۹۰۵۶۴-۴۶۰۲۴ … T=2.90, MARK 42
۹۰۵۶۴-۴۶۰۲۵ … T=2.92, MARK 43
۹۰۲۰۱-۵۲۰۱۳ … T=2.94, MARK 13
۹۰۵۶۴-۴۶۰۲۶ … T=2.96, MARK 44
۹۰۵۶۴-۴۶۰۲۷ … T=2.98, MARK 45
۹۰۲۰۱-۵۲۰۱۵ … T=3.00, MARK 15
۹۰۵۶۴-۴۶۰۲۸ … T=3.02, MARK 46
۹۰۵۶۴-۴۶۰۲۹ … T=3.04, MARK 47
۹۰۲۰۱-۵۲۰۱۷ … T=3.06, MARK 17
۹۰۵۶۴-۴۶۰۳۰ … T=3.08, MARK 48
۹۰۵۶۴-۴۶۰۳۱ … T=3.10, MARK 49
۹۰۲۰۱-۵۲۰۱۹ … T=3.12, MARK 19
۹۰۵۶۴-۴۶۰۳۲ … T=3.14, MARK 50
۹۰۵۶۴-۴۶۰۳۳ … T=3.16, MARK 51
۹۰۲۰۱-۵۲۰۲۱ … T=3.18, MARK 21
۹۰۵۶۴-۴۶۰۳۴ … T=3.20, MARK 52
۹۰۵۶۴-۴۶۰۳۵ … T=3.22, MARK 53
۹۰۲۰۱-۵۲۰۲۳ … T=3.24, MARK 23
۹۰۵۶۴-۴۶۰۳۶ … T=3.26, MARK 54
۹۰۵۶۴-۴۶۰۳۷ … T=3.28, MARK 55
۹۰۲۰۱-۵۲۰۲۵ … T=3.30, MARK 25
۹۰۵۶۴-۴۶۰۳۸ … T=3.32, MARK 56
۹۰۵۶۴-۴۶۰۳۹ … T=3.34, MARK 57
۹۰۲۰۱-۵۲۰۲۷ … T=3.36, MARK 27
۹۰۵۶۴-۴۶۰۴۰ … T=3.38, MARK 58
۹۰۵۶۴-۴۶۰۴۱ … T=3.40, MARK 59
۹۰۲۰۱-۵۲۰۲۹ … T=3.42, MARK 29
۹۰۵۶۴-۴۶۰۴۲ … T=3.44, MARK 60
۹۰۵۶۴-۴۶۰۴۳ … T=3.46, MARK 61
۹۰۲۰۱-۵۲۰۳۱ … T=3.48, MARK 31

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/65.jpg

خیلی زیاده و احتمالا تعدای اش تو دبی هم پیدا نشه و مجبور باشید از ژاپن بیاریدش. بابا مهدی گل برامون زحمت ساختش رو با دقت صدم میلیمتر کشید و ظرف دو روز آماده شد .

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/11/141.jpg

ادامه دارد …

 

 

 

Read More

مشکلات احتمالی

نوامبر 16, 2015
/ / /
Comments Closed

این مشکلات رو بعد خرید جی تی ۸۶ ممکنه بهش بر بخورید و بهتره نگران نباشید:

۱٫ همون روز اول ماشین صفر چک انجینش روشن باشه و تو مواقعی فن شروع به کار کنه وقتی ماشین خاموشه ولی سوییچ بازه

راه حل: یه مهندسی بنام تیداک از ایرتویا مرکزی میایند و با تغییر و جابجایی فیوز مشکل کاملا برطرف میگردد بدون هیچ هزینه اضافی. نیازی به دیاگ هم ندارید. من و اصلح ماشینمون اینجوری بود.

۲٫ بعد از کمی فشار به ماشین و دریفت تو حالت ترکشن وی اس سی اف ممکنه ماشین خاموش بشه که دلیلش اینه تو حالتی که ماشین رو D یا درایو منوال هست اگر به عقب سربخوره خاموش میشه.

و حالت دیگه اگر بعد فشار به ماشین چک انجین روشن بشه و ماشین بالای ۴۰۰۰ دور گاز نخوره

راه حل: اینم طبیعیه و با برداشتن سرباطری (حتما سرباطری عایق باشد و بعد محکم بسته بشه) مشکل حل میشه و بهتره برای دریفت از دنس مود استفاده کنید. اگر مشکل بازم تکرار بشه باید کویل شمع چک بشه ، تو دیاگ اگر ارور P0351 بده مشکل از کویل سیلندر یک هست.

اگر هم تصادف کردید و موتور بالای ۴۰۰۰ دور نرفت یعنی ecu رفته تو Limp mode که سنسور ABS درست بشه اون مشکل هم با دیاگ حل میشه.

بهتره اگر هدرز بستید اونو عایق کنید تا در شرایط فشار به ماشین حرارت هدرز به جاهای دیگه اسیب نرسونه

کلا سیستم برق این ماشین کمی ماجراست و خیلی اتفاقی پیش اومد نگران نباشید.

۳٫ ترمز این ماشین جواب ریس رو نمیده پس قبل ریس عوضش کنید ولی استحکام دیسک ها در مواقعی که گرم شده و یهو وارد اب میشه عالیه

۴٫ اگر سرباطری رو برداشتید و ضبط شما کار نکرد باید ۱۵۰ تومن هزینه کنید و فلش اش رو از سورنا یا ایرتویا بگیرید. البته ایرتویا خود فلش رو نمیده و فقط یه هزینه ای میگیره درستش کنه

۵٫ ترکشن رو خاموش کردید و خیلی راحت ماشین در رفت خورد به جدول و ۴۰ میلیون هزینه ماشینتون شد

راه حل: اول اینکه این ماشین رو حتما حتما حتما بیمه بدنه کنید و اگر ترکشن وی اس سی رو اف کردید مطمئن باشید ماشینتون تصادف خواهد کرد چون به شدت این ماشین راحت اسپین میشه و فقط یه راننده حرفه ای میتونه بهش مسلط باشه تازه اونم باید خیلی خوش شانس باشه.

تنها جایی که میشه کامل خاموش کرد یه جاهایی مثل پیست یا زمین هموار بزرگ بدون عبور و مرور هست و نه جای دیگه. تقریبا همه دوستان کلاب ما اسپین شدند حتی گاهی هم ترکشن وی اس سی فعال بوده پس خیلی مراقب باشید.

۶٫ این مهره های چرخ هم ممکنه با باز و یسته کردن توسط این دستگاه های بادی ببره و از بین بره و بهتره از بازار چند تا مهره ماکسیما که به این میخوره تهیه کنید. مهره هاش خیلی حساسه.

Read More

سبک سازی

اکتبر 16, 2015
/ / /
Comments Closed

بابا مهدی عزیز این اعداد رو در آوردند :

سبک سازی در جی تی ۸۶:
از اونجایی که سبک سازی بدنه با فیبر کربن هزینه سنگینی داره ،میشه بعضی قطعات و با هزینه کم یا جایگزین کرد یا حذف کرد
وزن قطعات فابریک (OEM)
باطری ۱۳٫۴ کیلوگرم
صندلی راننده ۱۹٫۸ ک
صندلی سرنشین ۱۷٫۸ ک
زاپاس ۱۱٫۷ ک
مجموعه ابزار ۲٫۶ ک
زیر صندلی عقب (دو قطعه) ۵٫۶ ک
پشت صندلی عقب ۶٫۸ ک
کتابچه راهنما ۱٫۳ ک
————————
مجموع وزن ۷۹ کیلوگرم

وزن قطعات جایگزین (Aftermarket)
باطری سبک برند Braille کیلوگرم ۵٫۲
صندلی راننده sparco کیلوگرم ۱۱٫۸
صندلی سرنشین sparco کیلوگرم ۱۱٫۸
————————-
مقدار نهایی سبک سازی
باطری ۸٫۲ کیلوگرم
صندلی راننده ۸ ک
صندلی سرنشین ۶ ک
زاپاس ۱۱٫۷ ک
ابزار ۲٫۶ ک
زیر صندلی عقب ۵٫۶ ک
پشت صندلی عقب ۶٫۸ ک
کتابچه راهنما ۱٫۳ ک
———————-
مجموع وزن کاهش یافته ۵۰٫۲
البته با تغییر سیستم اگزوز هم کاهش وزن عدد قابل توجهی میشه.

منیفولد خروجی (هدرز) فابریک ۹٫۵ کیلوگرم
فرانت پایپ ۵ ک
کت بک ۱۷٫۵ ک
—————————————–
هدرز HKS به وزن ۶٫۲ کیلوگرم
فرانت پایپ HKS به وزن ۳٫۹ کیلوگرم
کت بک ARK GRIP به وزن ۱۷٫۵ کیلوگرم
—————————————
مجموع وزن سبک سازی ۴٫۴ کیلوگرم
البته درمورد کت بک HKS گزینه های خوبی داره ، مدل HKS HI-POWER وزنش ۱۰ کیلوگرم هستش یا Amuse R1000 Single Exit وزنش ۳٫۸ کیلوگرم هستش .

لینک زیر رو ببینید :

http://www.ft86club.com/forums/showthread.php?t=7881

Complete Car
OEM BRZ Premium 6MT, full tank of gas, as delivered from dealership= 2,750 lbs.

Wheels/Tires
OEM 17″ wheel & tire combo= 41.4 lbs.

OEM Lug nuts (5 pieces, or one wheel set)= 0.2 lbs.

Brakes
OEM front Brake pads= 1.8 lbs.

OEM front brake dust shield and three bolts= 0.4 lbs.

OEM front brake disc= 17.0 lbs.

OEM front brake caliper bracket= 3.8 lbs.

OEM Front Brake Caliper= 7.8 lbs.

OEM Rear brake caliper= 2.8 lbs.

OEM rear brake caliper bracket= 3.0 lbs.

OEM Rear brake disc= 13.2 lbs.

OEM rear brake pads= 0.8 lbs.

Suspension and Chassis

Engine, Exhaust, Drivetrain

Other under hood
OEM battery= 29.6 lbs.

OEM battery tie-down= 0.4 lbs.

Super B 10P Lithium-Ion Battery= 3.9 lbs.

Interior

Driver Seat= 43.6 lbs.

Passenger Seat= 39.2 lbs.

Rear seat bases (2)= 6.2 lbs.

Rear seat back (1-piece)= 15.0 lbs.

Rear side plastic panels= 3.0 lbs. (driver and passenger are same)

Front floor mat= 1.2 lbs.

Rear floor mat= 0.4 lbs.

Cup holder insert= 0.4 lbs.

B-pillar plastic (covers seat belt attachment)= 0.4 lbs.

Exterior, body panels, lighting
OEM Front plastic fender liner= 1.2 lbs.

OEM front driving LED lights= 0.2 lbs.

Miscellaneous
OEM spare tire with liner foam= 25.8 lbs.

OEM trunk tools, jack, tow hook= 5.8 lbs.

OEM trunk rug/liner mat= 2.4 lbs.

Owner’s Manual= 2.8 lbs.

OEM front license plate bracket and hardware= 0.4 lbs.

Read More

Final Drive 4.88

آگوست 19, 2015
/ / /
Comments Closed
قبل از آوردن دنده ای بهمن خان عزیز که اطلاعاتشون خیلی بالاست به ما پیشنهاد دادند اول ضریب دیفرانسیل رو از ۴٫۱ به ۴٫۸۸ تغییر بدیم چون در اینحالت جی تی اتوماتیک تقریبا ضریب دنده هاش به حالت دنده ای نزدیک میشه و بعد در فکر آوردن دنده ای باشیم.
این ایده بنظرم بسیار عالیه.فرمول زیر رو داریم :
http://www.uniquecarsandparts.com.au/how_it_works_final_drive_unit.htm

(Engine torque in newton-meters) * transmission ratio * final drive) / (tire radius in meters) = driving force in newtons . You can calculate that easy enough if you have the engine torque curve.

Driving force – running resistance = acceleration power .

اتفاقی که میفته اینه به ازای هر دور موتور به نسبت استوک تعداد دور چرخ کمتر میشه و شتاب افزایش پیدا میکنه و فقط تاپ اسپید لیمیت میشه. تاپ اسپید مدل دنده ای به ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت محدود میشه.
فقط دو تا چرخ دنده ساده تو دیفرانسیل عوض میشه همین و هیچ تغییر دیگری نداریم اونم با ۱۰۰۰ دلار.

 

http://images.gasgoo.com/MiMwMDRfMDA0IzIyNDkwMDEwMA--/auto-part-final-drive-gears-2402n-021.jpg

 

اینم تجربه کاربرانی که استفاده کردند و خیلی تجربشون عالی بوده :
http://www.ft86club.com/forums/showpost.php?p=1765572&postcount=1
http://www.ft86club.com/forums/showpost.php?p=696275&postcount=1
http://www.ft86club.com/forums/showpost.php?p=699852&postcount=65

 

خبر اینکه مدل Toyota GT 86 TRD Griffon هم از فاینال درایو ۴٫۸ استفاده کرده تا شتاب بیشتر بشه.

http://www.worldcarfans.com/113061458837/toyota-gt-86-trd-griffon-project-heading-to-goodwood-festival
Modified specifically for track driving, this GT 86 comes with a TRD mechanical differential instead of the stock Torsen unit, while the final drive ratio has been shortened to 4.8:1.

طبق براورد ما یک ثانیه تایم ۰ تا ۱۷۰ ماشین اتومات من بهتر میشه با این تغییر.

مقایسه بالاترین سرعت هر دنده برای جی تی دنده ای و اتومات در حالت های استوک و با تغییر ضریب دف.

اتومات استوک با ضریب ۴/١ :
دنده یک ۶٠ کیلومتر
دنده دو ١٠۴ کیلومتر
دنده سه ١۵٣ کیلومتر
دنده چهار ٢١۵ کیلومتر

اتومات با ضریب ۴٫۸۸ :
دنده یک ۵٠ کیلومتر
دنده دو ٨٨ کیلومتر
دنده سه ١٣٠ کیلومتر
دنده چهار ١٨٠ کیلومتر
دنده پنج ٢۵٠ کیلومتر

دنده ای استوک با ضریب ۴/١ :
دنده یک ۶٠ کیلومتر
دنده دو ٩٨ کیلومتر
دنده سه ١۴٠ کیلومتر
دنده چهار ١٧٧ کیلومتر
دنده پنج ٢١۵ کیلومتر

این مقایسه نشون میده با تغییر ضریب فاینال درایو دیفرانسیل ماشین اتومات از ۴/١ به ۴/٨٧۵ ما بشکل خیلی خوبی به وضعیت ماشین دنده ای استوک (ما بین سرعت صفر تا ٢٠٠ کیلومتر) نزدیک میشیم.

برای روشن شدن بهتر موضوع اعداد زیر رو هم داشته باشیم بد نیست:

ضریب دنده گیربکس اتومات استوک :
٣/۵٣٨
٢/٠۶٠
١/۴٠۴
١
٠/٧١٣
٠/۵٨٢

ضریب دنده گیربکس منوال :
٣/۶٢۶
٢/١٨٨
١/۵۴١
١/٢١٣
١
٠/٧۶٧

حداکثر سرعت مدل دنده ای هم روی ٧۵٠٠ دور حدود ٢٨٠ کیلومتر بر ساعت میباشد.

بهترین کیت تو بازار متعلق به weir Performance هست که همه متعلقات دیفرانسیل رو برای تعویض در اختیارتون میگذاره.

http://www.weirperformance.com/

اینم اکسل ضرایب دنده ها با فاینال درایو های مختلف :

http://toyota86.ir/wp-content/uploads/2015/10/86-Ratios.xlsx

شرکت Autofactory ژاپن هم این محصول رو داره به قیمت ۱۹۸۱۰۰۰ تومان معادل ۷۱۶۷۰ ین ژاپن اما ظاهرا نه ایمیل جواب میدن و نه تو تلفن انگلیسی صحبت میکنند:

http://autofactory.jp/product/topv.php?mode=s&cate=7&seq=17

 پیشنهاد من همون Weir هست.

Read More